Pazartesi / Pazar 08:00 | 21:00 0506 098 58 99 info@prosetbilisim.com
Pazartesi / Pazar 08:00 | 21:00 0506 098 58 99 info@prosetbilisim.com

Muhasebe Yazılımı Nedir?

Muhasebe yazılımı, şirketlerin hesaplarını tutmak, takip etmek amacıyla kullandıkları bilgisayar programlarına verilen isimdir. Şirket ihtiyaçlarına göre özelleşir ve farklılaşırlar. Günümüzde kullanılan muhasebe yazılımları ile açılış ve kapanış kayıtları, dönem sonu amortisman kayıtları gibi pek çok muhasebe kaydı otomatik olarak yapılmaktadır. Bu programlarda ortaya çıkabilecek en ufak hatanın, şirketlere belki de geri dönüşü olmayacak zararlar verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Piyasada sadece veresiye hesabı tutulabilecek programlardan, personel, çek senet, banka takibi yapabilen programlara kadar çok çeşitli versiyonlar bulunmaktadır.

Ülkeler arasında muhasebe açısından mevcut olan farklar programlara da yansımaktadır. Örneğin; İngiltere’de uygulanan Council Tax (Belediye Vergisi) Türkiye’de uygulanmamaktadır.

Genel olarak “ön muhasebe” ve “genel muhasebe” olarak ikiye ayrılır.

Ön muhasebe programları

Bu programların amacı şirketin muhasebesini tutmak değil; bünyesinde uzman muhasebeci ya da mali müşavir bulundurmayan firmaların, anlaşmalı oldukları muhasebeci veya mali müşavirlere iletecekleri bilgilerin ön hazırlığını yapıp derleyen programlardır. Bünyesinde muhasebeci veya mali müşavir bulundurmayan işletmeler tarafından tercih edilirler.

Genel muhasebe programı

Bu programlar, şirketlerin muhasebesini tam anlamı ile tutabilecek şekilde geliştirilmiştir. Geliştirilmeleri ön muhasebe programlarına göre daha zor ve zaman gerektiren bir iştir. Bu sebeple maliyetleri de yüksektir. Genel olarak büyük ticari işletmelerde kullanılırlar.

Tüm Muhasebe ve Ön Muhasebe ihtiyaçlarınız için ekibimizle iletişime geçiniz.

Related Posts

Recent Articles

SEO Hizmetleri
8 Temmuz 2021
B2B / B2C / C2C Hizmetleri
8 Temmuz 2021
E-Ticaret Hizmetleri
8 Temmuz 2021

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.